STAR GARD

28 czerwca 2010

„Stargard pod szczęśliwą gwiazdą” – nowe hasło miasta, no i  nowe logo. Pełniejsza prezentacja na stronie stargard.pl.

Stargard Szczeciński logo

Wersje angielska znaku.

Stargard Szczeciński logo 2

Submarka „Gwiazdozbiór gotyku”.Stargard Szczeciński logo 3

gadżety

Stargard gadżety

Z prezentacji na stronie stargard.pl:

24 czerwca w Stargardzkim Centrum Kultury odbyła się oficjalna prezentacja marki miasta Stargard. Po raz pierwszy zaprezentowane zostało nowe hasło promocyjne oraz nowe Logo Stargardu. Oficjalnego odsłonięcia Logo Stargardu dokonał Prezydent Miasta Sławomir Pajor. Hasło promujące Stargard brzmi „Stargard. Pod szczęśliwą gwiazdą”.

Ja tam na gwiazdach się nie znam, ale parę w życiu widziałem i z tą szczęśliwą gwiazdą, w zestawieniu z jej rysunkiem, to bym nie przesadzał. Toż takich, szczęśliwie a podobnie, narysowanych na pęczki. Miodzio. Clipart rulez. Żeby nie być gołosłownym – kilku pociotków, z tej samej linii, po mieczu, tak spod palca, bo mi się szukać nie chce:

clipart - gwiazdy

Kliparty ze stron: clipart.com, clipartheaven.com, printableclipart.biz. I jeszcze taki znak ze strony  jaxharmony.com

star.logo Ciekawe czemu tylko Stargard, a Szczeciński? Nie dopisali? Zapomnieli? Wstydzą się? A swoją drogą może to ciekawy patent takie skracanie – zamiast pisać Mińsk Mazowiecki starczy Mińsk, a Ostrów też się może pozbyć Wielkopolski, no i Jelenia z Zieloną tej Góry… Autorem nowej marki jest Dom marki Max von Jastrov, ten od Kołobrzeskiego jodu.

Prace nad stworzeniem strategii marki Stargard trwały prawie dwa lata.

To chyba wystarczająca ilość czasu by rozejrzeć się za podobnymi znakami i zdążyć uciec od tych zbyt nachalnych podobieństw. Ale jedźmy dalej.

Logo
Logo jest symbolem, które musi być spójne z ogólnymi założeniami strategii marki.
W naszym przypadku podstawowe cechy to „szczęście” i „bezpieczeństwo”. Konstruując logo, świadomie nawiązaliśmy nie tylko do sloganu promocyjnego, ale również do gwiazdy – historycznego symbolu miasta, używanego od XIII wieku na miejskich pieczęciach i monetach. Przeprowadzone badania wśród mieszkańców wykazały, ze spośród kilku koncepcji znaku, poniższa forma najsilniej komunikuje podstawowe cechy marki miasta.

Nie wiem skąd znaleźli, widać znaleźli, ten symbol gwiazdy, bo w Wiki czytam:

W dziejach miasta jego herb zmieniał się wielokrotnie. Kształt najstarszego herbu uwidoczniony był na XIII-wiecznej pieczęci miejskiej. Przedstawiał on symbol zamku z trzema wieżami, a poniżej postać gryfa, pod którą widniała tarcza. W XIV wieku był to już zamek z dwiema wieżami, połączonymi arkadą z gryfem i tarczą na dole.

Wróćmy do prezentacji:

System Identyfikacji Wizualnej
Chcemy, aby Stargard, jak każda silna marka, miał swój rozpoznawalny symbol promocyjny. Aby to sie udało, musimy konsekwentnie przez lata uczyć odbiorców naszego nowego logo. Pomocny w tym będzie tzw. System Identyfikacji Wizualnej Stargardu, który porządkuje sposób wykorzystywania logo, a także herbu. Herb odtąd wykorzystywany będzie tylko przez Urząd Miasta w korespondencji urzędowej, natomiast logo pełnić będzie funkcje promocyjna.

To powyżej zacytowałem specjalnie, i wytłuściłem, bo to ważne i jak najbardziej słuszne podejście do rozdzielenia funkcji herbu i znaku promocyjnego, a warte zapamiętania.

Jako puenta – ilustracja Mary Ross

ilustracja Mary Ross


Blockhead

26 czerwca 2010

Blockhead – „The Music Scene”
Animacja: Anthony Schepperd


Pociąg do nieba

25 czerwca 2010

Kursuje w dni powszednie i niedziele tylko z Wrocławia. Kolejny dobry przykład rzeźby miejskiej (pomnika?), bez zadęcia ku czci i dla chwały. Po znanych przechodniach wychodzących z chodnika i wrocławskich krasnoludkach wszelkiej postury oraz pomieszczenia,  tym razem lokomotywa… odlatująca do nieba, autor projektu Andrzej Jarodzki. Pogratulować i pomysłu i uporu – od powstania koncepcji, w 1994 r., upłynęło sporo wody w Odrze . No, ale dzięki temu uporowi amatorzy fotografowania się na tle i przy okazji zyskali nowy obiekt do zaliczenia a miasto kolejną atrakcję. Takie numery, pardon rzeźby, to tylko we Wrocku. Warto zobaczyć i poczytać o tej interesującej inicjatywie na stronie Pociąg do nieba. Tak się robi promocje miasta Panowie i Panie.

Poniżej znak strony pociagdonieba.org i chyba samego przedsięwzięcia, piszę chyba, bo nie znalazłem na jego temat żadnej wzmianki.

pociąg do nieba - znak

A skoro znak, to mam i uwagę – napis „pociąg do nieba”, na otoku koła, bardzo kiepsko czytelny.

PS na wzmiankowanej wyżej stronie szykuje się i sklepik z gadżetami, to się nazywa kompleksowe rozgrywanie atrakcji.


Designer Toys II

24 czerwca 2010

Wystawa Designer Toys II. Gdzie? Warszawa, ul. Krakowskie Przedmieście 60a galeria Skwer (filia Centrum Artystycznego Fabryka Trzciny). Kiedy? Od 30 czerwca do 20 lipca 2010 r.

Cytat z Gazety Wyborczej:

Po kultowej wrocławskiej edycji wystawy Designer Toys przyszedł czas na zabawkową inwazję na Warszawę.

Teraz do Warszawy przyjeżdżają zabawki z kolekcji wielkiego fana ‚designer toys’ dyrygenta, właściciela sklepu, Holendra Gerarda Poota. A są w niej prawdziwe skarby, m.in. figurki tak popularnych artystów, jak Futura, James Jarvis czy Frank Kozik.

Czytaj więcej w Gazecie Wyborczej.


    • Translate to:

  • Nowe

  • Tematy