ochrona koloru

9 marca 2015

Dostałem na mail info „Masz firmę? Zapłacisz 550 zł za rejestrację koloru w logo!”, to tytuł artykułu z  internetowego wydania „gazety” FAKT. Czytam i oczom nie wierzę, bo wychodzi mi jakaś piramidalna bzdura.

„Ko­lej­ny chory po­mysł unij­nych urzęd­ni­ków. Chcesz opa­ten­to­wać logo swo­jej firmy? Mu­sisz za­pła­cić 550 zł od każ­de­go ko­lo­ru w szyl­dzie two­jej firmy. Mało tego, za 550 zł opa­ten­tu­jesz wów­czas tylko jeden od­cień sza­ro­ści, bo pa­tent do­ty­czy tylko czar­no-bia­łych zna­ków. Jeśli więc Twój znak to­wa­ro­wy ma np. 4 od­cie­nie to szy­kuj się na wy­da­tek rzędu 2200 zł!”

„Jeśli chcemy, by nasze kolorowe logo było w pełni chronione, za każdy z odcieni innych, niż czerń i biel będziemy musieli zapłacić dodatkowe 550 złotych!”

Różne już cuda-wianki bywały, vide ślimak=ryba, ale żeby taki patent?! 550,- zł mnożone przez każdy kolor w znaku? Będą liczyć wg CMYK, czy według odcieni, w końcu np. między czernią a bielą mamy sporo tych odcieni szarości.

Łapię za telefon, bo najlepiej takie sprawy sprawdzać u źródeł. Dzwonię do Pani rzecznik patentowej Joanny Kluczewskiej-Strojny i co wychodzi? Że to kompletna bzdura. Autor tego njusa, ARŻ, ma widać problemy z rozumieniem przeczytanych informacji i wyszedł horrendalno-sensacyjny bzdet njusowy.

A sprawa wygląda prosto jak cepem walił. Opłata za ochronę znaku wygląda tak:

Za wersję czarno-białą płacimy 550,-
Za wersję kolorową także płacimy 550,- (jedno zestawienie kolorystyczne, niezależnie od ilości kolorów)
W sumie 1100,- (o ile chcemy rejestrować obie wersje)

Jedyna sytuacja kiedy zapłacimy więcej dotyczy znaku w kilku wersjach kolorystycznych, bo za każdy taki zestaw trzeba wnieść opłatę.

Tak nam robią „dziennikarze” wodę z mózgu.


literki urodzinowe

8 marca 2015

Z okazji urodzin mojej Żony wpadłem na pomysł kolejnego krojenia literek, dla Niej. I tymiż literkami, ułożonymi w kształt imienia, składam Mojej Ukochanej Żonie Najlepsze Życzenia Urodzinowe – Niech się darzy!

krój Danuta, proj. alw

Inspiracja do tego zestawu literniczego wyszła z… nut, bo w końcu Da_nuta, a nuty mają tłustości i cienizny… kombinowałem dalej. Miał to być, w zamyśle, zestaw inicjałowych wersalików. Miał być, ale się nieco z rozpędu rozrósł, o litery małe. A jakby tego mało doszły litery wariantowe w niektórych przypadkach. Szkic roboczy poniżej.

krój Danuta, proj. alw
© Andrzej-Ludwik Włoszczyński 2015

krój Danuta, proj. alw
© Andrzej-Ludwik Włoszczyński 2015

Litery są raczej do eksponowania w dużej wielkości, z racji ogromnej różnicy między elementami pełnymi a liniowymi.

krój Danuta, proj.alw
© Andrzej-Ludwik Włoszczyński 2015

Inne moje „rodzinne” kroje: Anisfera, Filip i Agnes


zaskoczenie symboliką

6 marca 2015

Dominikanie na 800 lecie z nową identyfikacją. Ale, hm… opisem symboliki koloru jestem nieco zaskoczony:

” Kolor szary wyraża to, co sprawia, że Zakon jest widzialny: całą jego strukturę, ludzi, instytucję. Pomarańczowy natomiast odwrotnie: coś nieuchwytnego, niewidzialnego, charyzmatycznego właśnie, bardziej nawet zapach niż kolor…”

Szary to wtapianie się w tło, pomarańcz i niewidzialność jakoś mi się kłóci.

dominikanie 800 lat logo

Niestety w informacji brak autora znaku i identyfikacji wizualnej.

Krzyż zakonu dominikanów.

krzyż zakonu dominikanów

Więcej: dominikanie.pl


„rola dla świata”

5 marca 2015

KGHM Polska Miedź to potentat w przemyśle wydobywania i przetwórstwa miedzi i srebra na skalę światową. Dopiero co chcieli wyciąć ze znaku „Polska Miedź”, a teraz zaprezentowali nowe logo korporacyjne.

KGHM Polska Miedź nowe logo

Zaprezentowali i trochę mnie zaskoczyli, symboliką, a raczej tym co do tej symboliki wpisali:

„Trójbarwny, czarno-biało-brunatny minerał (symbolizujący wiedzę, współdziałanie i rolę dla świata) jest od niedawna nowym graficznym znakiem rozpoznawczym KGHM Polska Miedź, która przyjęła nową globalną strategię i wspólne dla spólek całej grupy zasady identyfikacji korporacyjnej.”

Symbolizować „rolę dla świata”, to brzmi równie dumnie, co durnie.

Może ktoś wie coś o projektancie znaku? Dajcie znać.

Więcej: m.nettg.pl, kghm.com


    • Translate to:

  • Nowe

  • Tematy